27.09.2011

Dust Tactics - PzKpfL II-A/B "Luther"/"Ludwig" - część II
Zabawy z Lutherem ciąg dalszy.
Wpadłem na szalony pomysł aby wystartować w tegorocznym Hussarze właśnie wystawiając model Luthera. Oczywiście jest to na razie tylko pomysł, na głowie mam aktualnie poważniejsze problemy niż wojaże do Warszawy. Jednak pomarzyć zawsze można, nie? ;)

Wracając do modelu - tak jak już wspominałem w I części oryginalną, plastikową i co tu ukrywać lekko krzywą lufę działa 50 mm wymieniłem na toczoną aluminiową, produkcji Abera ->


Wprowadziłem także małe poprawki przy kadłubie mecha, na razie wymieniłem plastikowy uchwyt z przodu na metalowy, wykonany z dużej zszywki ->


Jak widzicie usunąłem na razie boczne uchwyty mieszczące się po bokach włazu. Zrobiłem to aby mieć łatwiejszy dostęp do części które wymagają jeszcze oczyszczenia.

Rozmontowałem nogi mecha w celu ich oczyszczenia. Zastanawiam się nad kompletną konwersja nóg, wymianie plastikowych tłoków hydraulicznych na metalowe i zmianę ułożenia samych nóg. Odlane, sztywne, plastikowe karbowane "rury" zamienię na metalowe, wykonane albo z grubych strun od gitary albo wykonanych od podstaw, nawiniętych z cieńszego drutu miedzianego na grubszym. Podobnej modyfikacji dokonam przy drugim "ramieniu" mecha, tym z kleszczami bojowymi.


Do konwersji użyję także MG42 pochodzacego z plastikowego modelu redukcyjnego w skali 1:35. Różnica pomiędzy mini replika a fantastycznym, oryginalnym kaemem jest dość znaczna, na korzyść repliki redukcyjnej... i mimo że oryginalny jest w skali 1:48 to wielkością się niemal nie różnią. Ba, ten "mniejszy" oryginalny jest większy...Z myślą o konkursie planuję również "dioramową" podstawkę. Musi być znacznie większa od oryginalnej ze względu na to że planuję zmieścić na niej również figurę dowódcy lub pilota mecha, stojącego obok maszyny. W tej roli wystąpi pochodzący z AT-43 pułkownik Stark. Do ozdobienia mecha użyję kalkomanii pochodzących z modeli redukcyjnych 1:35 ->


Na razie tyle...

Ciąg dalszy nastąpi :)
24.09.2011

Hussar 2011

Konwent malarzy i modelarzy figurkowych Hussar 2011 odbędzie się 22 października tego roku w Centrum "Rakowiec" na ulicy Wiślickiej 8 ST w Warszawie. Dokładne informacje dotyczące organizatorów oraz programu i konkursów znajdziecie tutaj na Chest of Colors oraz oczywiście bezpośrednio na stronie konwentu www.hussar.eu

21.09.2011

Dieselpunk - klimaty DustI wiele więcej. Ale pamiętajcie, fantastyka to fantastyka, trzeba zachować dystans. A w ogóle to Ia! Ia! Cthulhu fhtagn!
;) :P

10.09.2011

Dust Tactics - PzKpfL II-A/B "Luther"/"Ludwig" - część IW międzyczasie, pomiędzy prezentowaniem frakcji, wziąłem się za obróbkę Luthera.


Zdjęcie modelu pochodzi ze strony Fantasy Flight Games

Jako że od początku zamierzałem go "waloryzować" jak i przemalować, poszukałem w sieci jakie elementy w skali 1:48 (czyli właśnie nasze ~28 mm) są dostępne i odpowiednie.

Elementem jaki z pewnością należy wymienić w Lutherze jest lufa działka 50 mm. Możemy ją wykonać sami jak tez zakupić gotową, toczoną lufę aluminiową.
Na naszym rynku dostępne są takie lufki produkcji firmy Aber lub RB Model .
Sam zastanawiam się nad produktem RB Model -> Pz.Kpfw.III Ausf.L, M, K 50mm KwK 39 L/60 za 5,55 zł.


... lub również produktem RB Model - 5cm Bordkanonen o numerze katalogowym 48AB13, tyle że jest to lufa lotnicza za 15,98 zł. I bardzo efektowna...Co do luf działek 50 mm mamy dość skąpy wybór. Inaczej ma się sprawa z 88kami - tu mamy bardzo wiele wersji które można zastosować w drugim niemieckim mechu - Ludwigu. Ja zdecydowałem się na dwie lufy z RB Model - przeznaczone dla Tygrysa I (pózny model) 88mm KwK 36 L/56 (cena 16,94 zł/szt.)


Dodatkowo na stronie RBMu możemy znaleźć różne inne elementy do naszych mechów, np. szekle, anteny, kanistry...
CDN...

07.09.2011

Noble Armada - nowe siły

W świetle ostatnich wydarzeń nad polskim morzem zapewne nikt nie chce czytać artykułów o siłach Osi, ale każdy chciałby wysłać naszą reprezentację w kosmos. Dlatego napiszę parę słów o nowościach do bitewniaka kosmicznego Noble Armada, który prezentowałem jakiś czas temu.

Mongoose Publishing nie śpi i ciągle pracuje nad kolejnymi modelami do istniejących frakcji domów szlacheckich, a także nad nowymi frakcjami ze świata Gasnących Słońc. Kolejne siły w konflikcie to Kościół, czyli stara, dobra inkwizycja w przyszłości ;), barbarzyńcy czerpiący z kultury arabskiej - Kurganie, space Wikingowie czyli Vuldrokowie, oraz rasa obcych - Vau.
Zarówno Arabowie, jak i Wikingowie posiadają już sporo modeli, w tym i startery prezentowane poniżej:Inkwizycja posiada jak na razie tylko box fregat, podczas gdy obcy są na tyle obcy i tajemniczy, że nie ujawnili się jeszcze w żaden sposób.


Jednakże najważniejszą chyba nowością (chociaż jeszcze w pre-orderze) jest kolejny podręcznik do systemu - Fleets of the Fading Suns, czyli kompletny spis wszytskich armii, wraz z nowymi stronami konfliktu oraz nowymi modelami do znanych już armii domów szlacheckich. Oprócz list armii, podręcznik wprowadza także nowe zasady oddziałów abordażowych oraz zdolności psioniczne oraz teurgię. Ciekaw jestem jak będzie to rozwiązane - w końcu pamiętamy, że potężni psionicy w RPG Gasnących Słońc mogli wyłączyć krążownik...
Oczywiście oprócz suchych liczb dostaniemy także opis fabularny nowych frakcji.


Ciekawostką jest także fakt, że wcale nie jest konieczny zakup podręcznika aby dowiedzieć się cóż za sprzęt możemy wystawić w nowych armiach. Na stronie producenta możemy pobrać za darmo PDF z listami flot zarówno Kurganów jak i Vuldroków.

04.09.2011

Dust Tactics - AxisJak już zapowiadałem, do Dust będę wracał w artykułach jeszcze wielokrotnie - opisując zasady, rozgrywkę, modele i ewentualne ich waloryzowanie.

Zacznę od opisów "armii" udostępnionych w podstawce "Blue Thunder", poczynając od sił niemieckich czyli Axis. Przedstawiać będę je opisem, zdjęciami karty i modelu. Oczywiście publikując kartę powinienem wyjaśnić oznaczenia i statystyki jednak to uczynię gdy dokładnie będę opisywał zasady gry.
Co do modeli jeszcze. Wspominałem że figury żołnierzy wykonane są z nieco plastycznego materiału - niestety jest to widoczne przy niektórych, powtarzam - niektórych modelach - np. lufy karabinów są pokrzywione. Nie jest to jednak mankament nie do usunięcia. Co do figur piechoty jeszcze - generalnie składają się one z dwóch części - górnej części tułowia z ramionami i bronią, dolnej części tułowia i nóg. Elementy te nie są sklejone, tak tez można je przystosować wedle własnego uznania. Co do modeli mechów - składają się z bardzo dużej ilości elementów, z których większość da się oddzielić i oczyścić jak i malować osobno. Mimo niewątpliwej wysokiej jakości wykonania modele te jednak wymagają szlifowania, oczyszczenia z drobnych nadlewek i linii podziału. Oczywiście jeśli chcemy od nich czegoś więcej jak fabrycznego wyglądu...

Siły niemieckie jakimi dysponujemy "z pudełka" to 16 figur żołnierzy i 2 mechy różnych typów. Dokładniej mamy 3 różne drużyny żołnierzy i 1 bohatera/dowódcę.

Pułkownik Sigrid von Thaler
Bohater a raczej bohaterka to pani pułkownik Sigrid von Thaler korpusu Blutkreutz.
Sigrid jest najstarszą córką barona Leopolda von Thalera, którego zabił Amerykanin - Joe Brown, którego to dokładnie opiszę w artykule dotyczącym Aliantów. Sigrid jest sprawnym i okrutnym oficerem stojącym na czele osławionego Blutkreutz Korps.
Jest też jedna z niewielu osób w pełni monitorujących wszystkie nowe zastosowania zaawansowanych technologii. Osobiście uwielbia testować wszelkie wynalazki na polu bitwy, wspomagana przez jej osobistą straż przyboczną - Sturmgrenadierów.
Sigrid przemierza świat siejąc chaos i zniszczenie. W ciągu swej kariery przysporzyła sobie wielu śmiertelnych wrogów, także w szeregach Axis. Nienawidzą jej ale jednocześnie szanują i obawiają - panna von Thaler jest żołnierzem ekstremalnie niebezpiecznym. Jej najważniejszym i najbardziej znienawidzonym wrogiem jest już wspomniany dowódca US Rangers - Joe Brown, zabójca jej ojca.
Ulubioną bronią Sigrid jest jej pistolet laserowy.

Pencil by Paolo Parente, color by Alessia Zambonin.

Battle Grenadiers
Jednostka ta oparta jest na klasycznej formacji z początkowej fazy wojny. Uniwersalny wachlarz uzbrojenia pozwala wysyłać ich do różnorakich misji - karabin szturmowy SturmGewehr 47 (StG 47), najnowocześniejszy Panzershreck i zawsze kilka Panzerfaustów czyni ich zarówno skutecznymi przeciwko wrogiej piechocie jak i broni pancernej.


Recon Grenadiers
To typowa jednostka lekka, przeznaczona do zabezpieczania drogi dla sił specjalnych i zwalczania wrogiej piechoty, tak niebezpiecznej dla niemieckich pojazdów. Podstawową bronią Recon Grenadiers jest karabin StG 47, przenoszą także kilka Panzerfaustów jednak zamiast przeciwpancernego Panzershrecka wyposażeni są w karabin maszynowy MG 48.


Laser Grenadiers
To najnowsza jednostka w szeregach Axis. Jak sama nazwa wskazuje wyposażeni są w broń laserową. Prócz standardowego Laser Gewerh każdy ich oddział przenosi potężniejszy Laser Werfer, nazywany także laserową bazoką. Niemieccy generałowie chcieliby wyposażyć całą armię niemiecką w broń laserową, na szczęście jednak dla sił aliancki jest to na razie jeszcze tylko marzenie Axis.


PzKpfL II-A "Luther"
Jest to pierwszy model tego mecha wdrożony do służby. Jego przeznaczeniem było wspomóc siły niemieckie w walkach na ulicach zniszczonego Stalingradu. Jego 50 mm automatyczne działko stanowi wyśmienitą broń do zwalczania piechoty i lżej opancerzonych pojazdów. Także kleszcze bojowe, pierwotnie zaprojektowane jako narzędzie pozwalające usuwać barykady i inne przeszkody terenowe, okazały się nieocenione w rozrywaniu pancerzy wrogich czołgów!
Luther jak większość mechów niemieckich jest wyposażony także w zamontowany na wieży karabin maszynowy MG 44.
(Przedstawiony poniżej model zacząłem już przygotowywać do "podrasowania" i malowania, m.in. oczyściłem go z linii podziału form, i innych "brudów", jak też firmowych oznaczeń. Zamierzam wymienić plastikowa lufę działka na metalowa jak tez dodać antenę i kilka innych detali.)


PzKpfL II-B "Ludwig"
Drugim modelem PzKpfL II jest Ludwig.
Gdy siły niemieckie zostały skonfrontowane w 1943 z lepiej opancerzonymi pojazdami wroga, niemieccy inżynierowie zareagowali bardzo szybko - wykorzystując sprawdzone w słynnym Tygrysie przeciwlotnicze działo 88 mm. W tym przypadku jednak zamiast jednej 88ki zastosowano dwie, sprzęgając je z zintegrowanym systemem namierzania celu, pozwalającym na jednoczesne oddawanie strzałów z dwóch luf w ten sam punkt.
System ten działa perfekcyjnie i czyni 8.8 cm FpK zwei najlepszą znaną niemiecką bronią przeciwpancerną.


W następnym artykułach przedstawię siły Aliantów orz podstawową mechanikę gry.

Pozdrawiam!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...