04.09.2011

Dust Tactics - AxisJak już zapowiadałem, do Dust będę wracał w artykułach jeszcze wielokrotnie - opisując zasady, rozgrywkę, modele i ewentualne ich waloryzowanie.

Zacznę od opisów "armii" udostępnionych w podstawce "Blue Thunder", poczynając od sił niemieckich czyli Axis. Przedstawiać będę je opisem, zdjęciami karty i modelu. Oczywiście publikując kartę powinienem wyjaśnić oznaczenia i statystyki jednak to uczynię gdy dokładnie będę opisywał zasady gry.
Co do modeli jeszcze. Wspominałem że figury żołnierzy wykonane są z nieco plastycznego materiału - niestety jest to widoczne przy niektórych, powtarzam - niektórych modelach - np. lufy karabinów są pokrzywione. Nie jest to jednak mankament nie do usunięcia. Co do figur piechoty jeszcze - generalnie składają się one z dwóch części - górnej części tułowia z ramionami i bronią, dolnej części tułowia i nóg. Elementy te nie są sklejone, tak tez można je przystosować wedle własnego uznania. Co do modeli mechów - składają się z bardzo dużej ilości elementów, z których większość da się oddzielić i oczyścić jak i malować osobno. Mimo niewątpliwej wysokiej jakości wykonania modele te jednak wymagają szlifowania, oczyszczenia z drobnych nadlewek i linii podziału. Oczywiście jeśli chcemy od nich czegoś więcej jak fabrycznego wyglądu...

Siły niemieckie jakimi dysponujemy "z pudełka" to 16 figur żołnierzy i 2 mechy różnych typów. Dokładniej mamy 3 różne drużyny żołnierzy i 1 bohatera/dowódcę.

Pułkownik Sigrid von Thaler
Bohater a raczej bohaterka to pani pułkownik Sigrid von Thaler korpusu Blutkreutz.
Sigrid jest najstarszą córką barona Leopolda von Thalera, którego zabił Amerykanin - Joe Brown, którego to dokładnie opiszę w artykule dotyczącym Aliantów. Sigrid jest sprawnym i okrutnym oficerem stojącym na czele osławionego Blutkreutz Korps.
Jest też jedna z niewielu osób w pełni monitorujących wszystkie nowe zastosowania zaawansowanych technologii. Osobiście uwielbia testować wszelkie wynalazki na polu bitwy, wspomagana przez jej osobistą straż przyboczną - Sturmgrenadierów.
Sigrid przemierza świat siejąc chaos i zniszczenie. W ciągu swej kariery przysporzyła sobie wielu śmiertelnych wrogów, także w szeregach Axis. Nienawidzą jej ale jednocześnie szanują i obawiają - panna von Thaler jest żołnierzem ekstremalnie niebezpiecznym. Jej najważniejszym i najbardziej znienawidzonym wrogiem jest już wspomniany dowódca US Rangers - Joe Brown, zabójca jej ojca.
Ulubioną bronią Sigrid jest jej pistolet laserowy.

Pencil by Paolo Parente, color by Alessia Zambonin.

Battle Grenadiers
Jednostka ta oparta jest na klasycznej formacji z początkowej fazy wojny. Uniwersalny wachlarz uzbrojenia pozwala wysyłać ich do różnorakich misji - karabin szturmowy SturmGewehr 47 (StG 47), najnowocześniejszy Panzershreck i zawsze kilka Panzerfaustów czyni ich zarówno skutecznymi przeciwko wrogiej piechocie jak i broni pancernej.


Recon Grenadiers
To typowa jednostka lekka, przeznaczona do zabezpieczania drogi dla sił specjalnych i zwalczania wrogiej piechoty, tak niebezpiecznej dla niemieckich pojazdów. Podstawową bronią Recon Grenadiers jest karabin StG 47, przenoszą także kilka Panzerfaustów jednak zamiast przeciwpancernego Panzershrecka wyposażeni są w karabin maszynowy MG 48.


Laser Grenadiers
To najnowsza jednostka w szeregach Axis. Jak sama nazwa wskazuje wyposażeni są w broń laserową. Prócz standardowego Laser Gewerh każdy ich oddział przenosi potężniejszy Laser Werfer, nazywany także laserową bazoką. Niemieccy generałowie chcieliby wyposażyć całą armię niemiecką w broń laserową, na szczęście jednak dla sił aliancki jest to na razie jeszcze tylko marzenie Axis.


PzKpfL II-A "Luther"
Jest to pierwszy model tego mecha wdrożony do służby. Jego przeznaczeniem było wspomóc siły niemieckie w walkach na ulicach zniszczonego Stalingradu. Jego 50 mm automatyczne działko stanowi wyśmienitą broń do zwalczania piechoty i lżej opancerzonych pojazdów. Także kleszcze bojowe, pierwotnie zaprojektowane jako narzędzie pozwalające usuwać barykady i inne przeszkody terenowe, okazały się nieocenione w rozrywaniu pancerzy wrogich czołgów!
Luther jak większość mechów niemieckich jest wyposażony także w zamontowany na wieży karabin maszynowy MG 44.
(Przedstawiony poniżej model zacząłem już przygotowywać do "podrasowania" i malowania, m.in. oczyściłem go z linii podziału form, i innych "brudów", jak też firmowych oznaczeń. Zamierzam wymienić plastikowa lufę działka na metalowa jak tez dodać antenę i kilka innych detali.)


PzKpfL II-B "Ludwig"
Drugim modelem PzKpfL II jest Ludwig.
Gdy siły niemieckie zostały skonfrontowane w 1943 z lepiej opancerzonymi pojazdami wroga, niemieccy inżynierowie zareagowali bardzo szybko - wykorzystując sprawdzone w słynnym Tygrysie przeciwlotnicze działo 88 mm. W tym przypadku jednak zamiast jednej 88ki zastosowano dwie, sprzęgając je z zintegrowanym systemem namierzania celu, pozwalającym na jednoczesne oddawanie strzałów z dwóch luf w ten sam punkt.
System ten działa perfekcyjnie i czyni 8.8 cm FpK zwei najlepszą znaną niemiecką bronią przeciwpancerną.


W następnym artykułach przedstawię siły Aliantów orz podstawową mechanikę gry.

Pozdrawiam!

2 komentarze:

  1. Couldn't read this because google translate is not on this computer but I suppose I will like the post once I read it. It is neat to see the pictures of the miniatures though. I've been interested in this game for a bit.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oh, i'm glad for thid ;). Of cource primarry for me is the Polish transalte.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...